Election Summary Report
General Election
Pike County, Mississippi
Tuesday, November 5, 2019
Summary For (14) Calvary Baptist Church -2, All Counters, All Races
Official and Final Results
11/14/19
09:03:52
Registered Voters 885 - Cards Cast 544 61.47%
Governor
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
539
Jim Hood
D
211
39.15%
Tate Reeves
R
319
59.18%
Bob Hickingbottom
C
0
0.00%
David R. Singletary
I
9
1.67%
Write-in Votes
0
0.00%
Lieutenant Governor
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
537
Delbert Hosemann
R
356
66.29%
Jay Hughes
D
181
33.71%
Write-in Votes
0
0.00%
Secretary Of State
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
528
Johnny DuPree
D
169
32.01%
Michael Watson
R
359
67.99%
Write-in Votes
0
0.00%
Attorney General
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
536
Jennifer R. Collins
D
172
32.09%
Lynn Fitch
R
364
67.91%
Write-in Votes
0
0.00%
State Auditor
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
438
Shad White
R
432
98.63%
Write-in Votes
6
1.37%
State Treasurer
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
534
Addie Lee Green
D
167
31.27%
David McRae
R
367
68.73%
Write-in Votes
0
0.00%
Commissioner Of Agriculture & Commerce
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
532
Rickey L. Cole
D
169
31.77%
Andy Gipson
R
363
68.23%
Write-in Votes
0
0.00%
Commissioner Of Insurance
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
535
Robert E. Amos
D
168
31.40%
Mike Chaney
R
367
68.60%
Write-in Votes
0
0.00%
Pub Serv Comm Southern District
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
531
Dane Maxwell
R
356
67.04%
Connie Moran
D
175
32.96%
Write-in Votes
0
0.00%
Trans Comm Southern District
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
445
Tom King
R
441
99.10%
Write-in Votes
4
0.90%
District Attorney District 14
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
539
Dee Bates
D
270
50.09%
Joey Norton
R
269
49.91%
Write-in Votes
0
0.00%
State Senate District 37
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
540
William E. Godfrey
D
179
33.15%
Melanie Sojourner
R
361
66.85%
Write-in Votes
0
0.00%
State House Of Rep District 53
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
533
Rita Wilkinson Goss
D
168
31.52%
Vince Mangold
R
365
68.48%
Write-in Votes
0
0.00%
Sheriff
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
539
James Brumfield
R
364
67.53%
Kenny Cotton
D
175
32.47%
Write-in Votes
0
0.00%
Chancery Clerk
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
538
Becky Buie
R
394
73.23%
Amanda V. Upchurch
D
144
26.77%
Write-in Votes
0
0.00%
Circuit Clerk
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
541
Roger A. Graves
R
398
73.57%
Johnny O. Scott
D
143
26.43%
Write-in Votes
0
0.00%
Tax Assessor
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
536
Laurie Allen
R
361
67.35%
Angela Simmons
D
174
32.46%
Write-in Votes
1
0.19%
Tax Collector
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
485
Gwendolyn J. Nunnery
D
480
98.97%
Write-in Votes
5
1.03%
County Prosecutor
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
453
David L. Brewer
I
452
99.78%
Write-in Votes
1
0.22%
Coroner
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
536
Bryant 'Wally' Jones
R
376
70.15%
David Rashad Taylor
D
160
29.85%
Write-in Votes
0
0.00%
Supervisor District 3
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
538
Robert J. Accardo
R
365
67.84%
Etta B. Taplin
D
172
31.97%
Write-in Votes
1
0.19%
Justice Court Judge Northern District
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
504
Fulton D, Brewer
R
340
67.46%
Bryan Harbour
I
164
32.54%
Write-in Votes
0
0.00%
Constable Northern District
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
450
Denny Johnson
R
447
99.33%
Write-in Votes
3
0.67%
Election Commissioner District 3
Total
Times Counted
544/885
61.5 %
Total Votes
468
Danny Creel
I
266
56.84%
Fay Greer
I
113
24.15%
Nora M. Hall
I
88
18.80%
Write-in Votes
1
0.21%